Len páľte svätojánske ohne a tešte sa zo znovuzrodenia, očistenia ohňom aj vodou. Veď čo robil Ján Krstiteľ? Samého pána Ježiša ponoril do vody. Očisťujte sa, je to prirodzené a pre človeka osožné.
Kým rodičia žili, tak sme na Jána boli na ich chate a večer zapálili vatru, okolo lietali svätojánske mušky a ocinko sa nimi veľmi tešil: "Vidíte, na moje mená vždy lietajú svätojánske mušky."
Ako deti sme vybrali z ohňa papeky a v tme nimi mávali a kreslili ohňom nekonečné osmičky do nebies. Všetko to bolo krásne a magické.
Magické je to stále, ale už si to ľudia nevedia dopriať.
Viete, kde som bola dnes na obed ja? Dopriala som si slnovrat a išla som na bylinky. Lebo dnes majú bylinky najväčšiu moc.
Pozrite, čo som všetko na výlete videla. Ľudia medzi stromami vybudovali prírodné posedenie, hojdačky, preliezky. Unikátne. Akurát to točila bystrická televízia, chceli so mnou urobiť rozhovor, ale radšej som poďakovala. Ale je to skutočne citlivo včlenené do prírody a z prírody.
Napríklad v Írsku je zakázaný, považujú ho za drogu.
Vo väčšom množstve má euforické účinky, treba z mierou.
U nás rastie voľne a má krásne názvy -
kvieťa panny Márie, bylina svätého Jána, koreň matky Božej, aj čarovník :)
Veď sa len pozrite, čo nám naša mamička Zemička všetko dáva. Zadarmo. Zdravé, bio. Nemusíte sledovať články, v ktorom čaji sa našli toxické látky.
Nakupujme v prírode. Veď Slovensko je prekrásne a štedré.
Ako kúsok som bola od Nízkych Tatier. Tie lesy sú už Tatry.
Milé nákupné maniačky, nie je umenie nakúpiť za peniaze.
Umenie je nakúpiť zdarma :) Vlastne ani to nie je umenie, stačí zobrať kabelku a ísť na lúku ...
Samozrejme na huby a bylinky chodím s košíkom. Toto je recesia.
a jeho neopakovateľné čaro a chute.
- Jánsky olej - ľubovník bodkovaný,(trezalka, kvieťa panny Márie, bylina svätého Jána, koreň matky Božej, čarovník, červený zvonček, dieravec, kivnik, krížek, láskavec, ľubeník, svätojánska bylina)
- V ľudovom liečiteľstve sa ľubovník bodkovaný používa pri poruchách trávenia, ochorení pečene, žlčníka, pri zápaloch močových ciest a pri ženských chorobách. Ľubovníkový olej je ľudovým prostriedkom proti reumatizmu.prírodný antioxidantčistiace, antiseptické a protizápalové účinkyošetrenie spálenej pokožkyolej po opaľovanívhodný k ošetreniu narazenín, zapálených rán a pomliaždenínuvoľnuje svalypovzbudzuje pri depresiách a nervových potiažachpodporný prostriedok pri hormonálnej nerovnováhepodporný prostriedok pri zníženej vitalitezvyšuje odolnosťúčinná maska na vlasyeliminuje opuchy končatín a studené končatinyvhodný po spálení sa slnečnými lúčmiodstraňuje bolesti chrbtice a zablokované nervyvhodný pri masáži na uvoľnenie svalov a celého telavhodný do kúpeľa na uvoľneniezjemňuje jazvy a strievhodný na suché päty a lakteV ľudovom liečiteľstve sa ľubovník bodkovaný používa pri poruchách trávenia, ochorení pečene, žlčníka, pri zápaloch močových ciest a pri ženských chorobách. Ľubovníkový olej je ľudovým prostriedkom proti reumatizmu.Trezalka, teda ľubovník bodkovaný, ak sa trhá na Jána, teda okolo toho 24.júna, tak vtedy má najväčšiu silu. Takže v kvete a okolo Jána. Ja som ho trhala dnes na letný slnovrat.Má liečivú silu 2 roky. Potom si musíte vyrobiť nový.Natrhať kvietky a časť byle, zaliať olejom a nechať stáť na slnku zhruba tak 2-3 týždne. Vznikne olejček, ktorý potom môžeme využiť aj pri bolesti uší, na akékoľvek kožné poranenia. Má univerzálne použitie. Je to jeden zo zázračných prostriedkov – jánsky olej.Olej môžete použiť olivový, väčšinou sa však používa ľanový, je totiž účinnejší na popáleniny. Keď olej prefiltrujeme cez plátno, nalejeme ho do tmavých fľaštičiek a môžeme používať. Ľubovník bodkovaný je veľmi cenná a liečivá bylinka.
- Trezalka je duchovný kvietok. Lieči depresívne stavy, melanchóliu, migrénu. Upokojuje. Má až euforický vplyv, vyvoláva príjemný stav duševnej a telesnej pohody.
- Nastrihať byľ s kvietkom cca 25 cm
Ja takto s fľaškou putujem za Slnkom :)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára