Neskôr neďaleko domu postavili novú maštaľ, väčšiu, tiež murovanú. Gazdovstvo sa múdrosťou a usilovnosťou úspešne rozrastalo. A potom ten dom s novou maštaľou spojili drevenou stavbou, pajtou, kde na pôjde skladovali seno pre zvieratá a orechy na koláče, pod pôjdom bol betónový priestor na parkovanie rebriňákov, od najväčších po maličké. Do tohto vozového parku sa vchádzalo veľkými drevenými dvojvrátami. Tadiaľ vychádzali aj kravičky na pašu, koníky s rebriňákom.
Za maštaľou bola veľká záhrada.
Stoja tam paneláky.
Môj starý otec - fajočka a za ním rebriňák ...
a v šuplíkoch plno rôzneho náradia. A vzadu bola dreváreň s klátom a sekreou na rúbanie dreva a štiepanie triesok. A filfas, plytký prútený košík, do ktorého starká naložila triesky a preniesla do kuchyne do šporhelta. Šporhelt bola pec, v ktorej sa kúrilo drevom a uhlím, na vrchu sa varilo, vo vnútri sa pieklo a zároveň vykurovala kuchyňu.
Vzadu vľavo vidno stolársky stôl. Vpravo ponk so zverákom. Vzadu v strede veľký klát na štiepenie polienok. Za ním dreváreň. Kedysi to nebolo načačkané, bolo treba tvrdo pracovať, po ruke majú hlboký pletený kôš, ten starká nosievala na chrbte, keď išla na pole. V tom hrnci, v lavóriku a v drevenom korýtku, sa mi zdá, že rozrábala pomyje, šrot, burgyňu a pod. pre prasiatka. Nízky hrniec pre psa. "Cigáň, do búdy!" Akoby to bolo teraz. Len sa tak pratal do búdy, keď mu starý otec zavelil. Pes bol chudák celý čas na reťazi, tak bol zúrivý, bál sa len starého otca. Inak ostatných by roztrhal. Popri jeho búde sa išlo do záhrady a tak pre mňa to bol vždy strach v očiach:) Za búdou boli ešte malé drevené hospodárske stavby pre prasiatko, pre sliepky.
V dome bolo čistučko, všetko naškrobené, vyžehlené, domáci oltárik s bielym obrusom čistým a rovným ako list papiera. V drevenej komode pod oltárom naškrobené vyžehlené a krásne poskladané vyšívané plátené posteľné prádlo. Samé zdravé voňavé bio. Ešte mám odložené vyšívané obrazy, ktoré starká dávala do kuchyne nad stôl. Pravidelne ich menila, prala, škrobila, žehlila. Dodnes sú krásne. Niekedy ich nafotím. Mydlo na pranie vyrábala z kostí a neviem ešte z čoho. Ale to bolo mydlo! Všetko krásne vypralo.
Vzadu vidno zavesené rôzne pílky v drevených rámoch. Sud na dažďovú vodu, rebrinový voz.
Za skriňou na truhlici vidno nádobu na dojenie mlieka - šechtár. Čerstvo nadojené mi dali do hrnčeka a musela som ho vypiť.
Ja medzi starými mamami :) Oni boli pre mňa studnice lásky a múdrosti.
Jedna katolíčka a druhá evanjelička. V tú dobu to bola veľká priepasť. Ale nepamätám si, že by sme ju pociťovali. Vychádzali spolu dobre.
A pri tom som bola mestské dieťa. Domov do bytu sme mali od starkých gazdovstva čo by kameňom dohodil ...
Dva odlišné svety, každý mal svoje čaro.
Tu som bola už aj ja na svete, keď spadla pajta. Po dlhých dlhých rokoch, postavená ešte z čias, keď bol môj ocinko maličký, po dlhých rokoch bol nejaký trám oslabený
a celá drevená stavba aj so strechou sa zrútila na rebriniaky. Hore po rebríku sa išlo na pôjd. Starká išla po orechy do torty pre môjho ocinka. Zišla z rebríka, prišla do kuchyne a len počula veľký hrmot. Tá stavba ešte počkala, kým bude v bezpečí. Ale ona sa každý Boží večer modlila s pátričkami a s modlitebnou knižkou. Každý Boží večer. Starý otec ju volal Božia žena.
Vidno tu grify starej dobrej tesárskej práce.
v druhej polovici znamenia Kozorožec. Takéto drevo pri sušení nepraská a nemá ani škodcov.
a vznikajú pri tesaní záseky. Tento poznatok využili a zásekmi, severnou stranou dreva, trámy otáčali nadol, aby do nich nezatekala v stavbe voda.
Keď sa pozriem tu na moju starú mamu sediacu na drevenej lavici na gánku, vidím hrdosť katolíčky a zároveň Božiu pokoru, nesmiernu zrobenosť a zároveň pokoj v duši. Dožila sa 97 rokov. Bola by prekonala aj stovku, ale pre výstavbu panelákov jej zobrali dom a musela staručká ísť bývať do bytu.
Odtrhnutá od prírody a od svojho domu tam dlho nevydržala.
A za ňou vidím štok - drevenú truhlicu s priehradkami, kde sa uskladňovala múka
a pre mňa táto truhlica znamenala dobroty. "Poď Babuľka, voľačo ti dám."
Stará mama otvorila zázračnú truhlicu a dala mi z nej raz sušené slivky, raz sušené jabĺčka, inokedy sušené jadierka z tekvice. No, čo vám poviem - totálne bio. Dala mi aj cukríky, ale najviac spomínam na sušené ovocie, tekvicové jadierka a na čerstvé vlašské orechy, tie som zbožňovala.
Aj tu vidno stolársku prácu - gánok z dosiek. Gánok bol pri dome akoby dnešná prekrytá terasa.
Aj tá truhlica bola poctivá stolárska robota.
jankag888@gmail.com
Historické foto:
a z kopca, tak starý otec vzadu krútil kľukou, aby voz pribrzdil, aby sa naložený senom nerozbehol na koníka. Ten vpredu kričal na toho vzadu: "Hamúúúj!"
Keď sa seno naložilo na voz, zvrchu sa zatiahlo reťazou a mňa maličkú posadili na vrch. Tak som sa viezla popri našich panelákoch a kývala na kamarátky, až do pajty
k starým rodičom. Tam otvorili poklop na pôjde a vidlami vyhadzovali seno hore. Cez zimu ho odtiaľ brali a kŕmili kravičky a koníky.
Keď išli robiť rekonštrukciu plavárne a rozširovať ju, tak odkúpili od starých rodičov pole. Takže časť terajšej plavárne je na našom poli. Kedysi sa na plaváreň chodilo cez park. Dlhé roky sa rozpadala. Ako dieťa som tam chodila chytať žubrienky a malé žabky a hrala som sa s nimi. Stavala im hrádzu s vodou. A keď sme išli na pole, tak som ako malé dievčatko stále cez plot pozerala na tú prastarú plaváreň, jeden bazén, aj to sa celý rozpadal.
Dnes sú tam moderné bazény s teplou termálnou vodou.
Ten petrenec keď vidím, tak si spomínam na starého otca a troch synov ako stoja
v šíku a naraz kosia a postupujú vpred. Len to tak svišťalo pod kosou. Potom vytiahli osličky a naostrili kosy, aj to malo svoj typický prerušovaný tiahly kovový zvuk. Pokosená tráva sa chodila na pole prehadzovať hrablami, aby rýchlejšie uschla a nezhnila, potom sa seno dávalo do takýchto petrencov a nakoniec sa muselo ešte pred búrkou ísť poň, aby nezmoklo.
Poznanie prírody bola súčasť prežitia.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára