Pre vás

Nepýtaj sa, čo svet potrebuje, spýtaj sa sám seba, vďaka čomu ožívaš.

A potom choď a rob to.

Pretože, čo tento svet potrebuje,

sú ľudia, ktorí ožili.

Harold Whitman

https://www.youtube.com/watch?v=XD22185zSlA

Verte, že ja vás oživím:)


jankag888@gmail.com

Autorské právo
Články môžete publikovať len s mojim súhlasom
a s aktívnou adresou na môj blog.

Aby si bol krásny, zastav sa: minútu pred zrkadlom, päť minút pred svojou dušou a pätnásť minút pred svojím Bohom. Horatius


piatok 28. júna 2013

Chýba vám životná energia? - IV.

Chýba. Každému chýba. Veď žijeme ako líšky v norách. Tie aspoň z nich vybehnú za potravou. Ale my ľudia sme celý deň zatvorení v budovách. Od rána do večera v kancelárii, v prevádzke. Obyčajne pri umelom osvetlení. Ešte aj keď sa idete liečiť do nemocnice, tak ste pri neónkach, čo už ani horšie nemôže byť. Vzduch umelý z klimatizačných šachiet. Domov sa vrátite zelení ako túz. 

Interiéry sú plné umelých látok. Umelá plávajúca podlaha, bukasový nábytok, umelé rámy okien, umelé dvere, umelé dekorácie. Vzduch v takýchto miestnostiach obsahuje výpary z týchto látok, čo je jeden z najväčších rizík zdravia. A už nehovorím ani o umelej hmote, polystyrénu, nalepenej na fasáde! Odtrhnutia Slnka od budovy. 

Stavajú sa čím ďalej, tým vyššie budovy. Čím vyššie poschodie, tým nižšia zemská energia, ktorá by vás mohla nabíjať. Čím väčšie prevádzky, tým menej slnečného svetla v nich. Stačí sa ísť poprechádzať do nákupných centier. Kto je senzibilný, tak má dosť. Nedostatok energie v takýchto priestoroch ho doslova vyženie. Chudáci zamestnanci, ktorí tam celý deň pracujú. Aj keď nie sú citliví na energie, rovnako na nich prostredie pôsobí. Vycucne z nich životnú energiu.
A keby to nebolo dosť, v našom meste sa veľké nákupné centrum postavilo na miestach, kde mal kedysi príbytok kat a aj sa tam robili popravy. Ťažká energia.
Neprimerane veľké priestory doma i na pracoviskách tiež vycuciavajú energiu z človeka. Veľa veľkých okien, napríklad francúzskych, takisto odčerpávajú energiu z priestoru. 

Človek je z takéhoto neprirodzeného prostredia bez životnej energie totálne vyčerpaný, nervózny, vystresovaný. Zamestnávateľ chce od vás vyššie a vyššie výkony. Nezhody sú na pracoviskách najmä preto, že nie je tam harmonické prostredie. Do toho ešte doma umelý spánok na tabletkách. A je z vás totálna troska. 

Neostáva vám nič inšie, ako si prírodu doniesť do budov. Živé interiérové kvety v črepníkoch, kamene, kryštály, keramické dekorácie, sviečky, aromalampy, interiérové fontánky, akváriá, zvonkohry, zvieratko. Tiež vhodná farebnosť interiéru, vhodné rozmiestnenie nábytku. Vhodné prírodné dekorácie. 

U nás sa kedysi na podlahu v domoch kládli drevené parkety. Vkladali sa okná s drevenými rámami. Kupoval sa drevený nábytok. Pekne ohýbaný. Bez ostrých rohov. Vlnené koberce, prírodné závesy a dekorácie. Na postele ľanové plachty a bavlnené obliečky. Vyrábali sa kvalitné bavlnené odevy. Všetko nám dáva príroda. Je to tu pre nás. Ale stal sa z toho nenažratý obchod. Máme lesy, ale drevená podlaha je drahá. Vymyslel sa laminát. Mali sme fabriky na bavlnené odevy, dostali ich za facku a vytunelovali. Radšej dovážame odevy či dekorácie vyrábané z vyhodených umelých fliaš. Drevo na nábytok sa nahradilo zlepenými pilinami. No a náš technický pokrok nás denne 24 hodín ožaruje. 

Veľký dôraz sa kládol na ergonómiu. Najmä na pracoviskách museli byť vhodné podmienky pre človeka. Pre jeho zdravie, pre jeho výkonnosť, pre jeho rozvoj, pre jeho spokojnosť. 
Dnes je to ojedinelé. Načo si vážiť pracovníka, keď na jeho miesto čaká celá fronta?


Náš pokrok je úpadkom. 
Vyhynutie človeka.


Cesta späť k slobode:
http://www.youtube.com/watch?v=RYxmKXHz2s0
Ako dostať energiu do priestorov?

Živé kvety v črepníkochPlnia viac funkcií. 

Zem v črepníkoch interiéru dodá živú zemskú energiu. Toto je dôležité najmä na vyšších poschodiach. Do nádoby pod črepníkom položte okrúhle kamene. Okrem zemskej energie budú slúžiť aj ako zvlhčovač vzduchu. Tieto kamene môžete pravidelne vymieňať za nové nabité Slnkom a Zemou, alebo ich môžete občas opláchnuť, zahrabať do soli, nabiť na Slnku a opäť použiť ako prírodné žiariče a zvlhčovače vzduchu. Používajte keramické črepníky. V umelých sa rastlinka dusí. Aj kvet môžete obložiť okrúhlymi kamienkami. Podporia jeho rast.

Kvety prečisťujú vzduch a energie v miestnostiach. Pohlcujú výpary z umelých látok, elektromagnetický smog, váš vydýchnutý kysličník uhličitý premenia na kyslík. Krásna symbióza človeka a rastlinky. Listami zvlhčujú vzduch. Prírodná čistička vzduchu. Prírodný zvlhčovať vzduchu. Váš lekár, váš ochranca a váš priateľ. 

Energetické vibrácie dreva pri správnom výbere a umiestnení rastlín môžu stimulovať vaše zdravie, dodávať energiu pečeni a žlčníku, podporovať vitálnosť, jasnú víziu, nové nápady, odvážnosť, rozhodnosť, bystrosť, flexibilitu myslenia a konania,  súcitnosť, vľúdnosť, zhovievavosť, štedrosť, upokojenie. Tento živel prináša rast a zmenu v mnohých podobách. Živel drevo vás podporí k inšpirácii a podporí váš osobnostný energetický rast. Podporuje intuíciu a duchovný rast. Slobodu v myslení a konaní. Tvorivosť a hravosť. 
Ak máte nedostatok dreva vo svojom okolí, vaša viera v čokoľvek môže byť oslabená. Môžu byť narušené vzťahy medzi ľuďmi, nebudete sa za seba vedieť postaviť, môže byť oslabená vaša sebadôvera. Nebudete schopní na seba preniesť väčšiu zodpovednosť, môžete sa báť akýchkoľvek zmien. Alebo sa môžete stať agresívna, pyšná, chladná osobnosť, ktorá presadzuje vlastnú silu. To v prípade, ak váš priestor je zahltený rastlinami. 


Preto treba dbať na to:

Aby priestor nebol ani zahltený rastlinami, ale ani bez rastlín. 
Aby rastliny mali okrúhle či oválne listy. 
Aby boli zdravé. 
Ak hynie rastlina, nie je to vhodný priestor ani pre človeka. Je prírodný merač energií. 
Vyhnúť sa kvetom so špicatými listami či s pichliačmi. Poškodzujú zdravie aj vzťahy. Palmy môžete pestovať v halách, kde sa dlho nezdržiavate. Sú krásne a inšpirujúce.
Do interiérov nepatria ani bonsaje. Symbolizujú zastavenie rastu. Vhodné sú do exteriéru. 
Vyhnúť sa sušeným kvetom. Je to smrť, ukončenie, negatívna energia.
Rezané kvety vo váze sú na pohľad krásne. Zvykom je ich darovať ako dar. Ale tiež je to len odumieranie kvietka. Darujte radšej kvet v črepníku alebo vo váze, ak má korene a vie tak žiť.
Ak máte maličké deti, alebo chováte andulku alebo iné zvieratko, tak sa presvedčte, či niektorá rastlina pri jej konzumácii nepatrí k jedovatým.

Ak do priestoru prúdi lietajúca hviezda #3, nie je tam vhodné umiestniť žiaden kvet. Tam treba skôr živel oheň, ale aj to závisí od ďalších okolností. Ak ide o horskú lietajúcu hviezdu #3, tak by ste si mohli poškodiť pečeň či žlčník, ak tam zvykneme tráviť čas. Ak ide o vodnú lietajúcu hviezdu #3, tak môžete v tom priestore cítiť nervozitu. Môžu vznikať hádky, nedorozumenia, zlosť až veľké nepokoje a súdne spory. Čo opäť pôsobí na spomínané orgány. 
Toto je už na nás poradcov, ktorí sa zaoberáme hviezdnymi energiami. Nechajte si poradiť. Nemuseli by byť vo vašich rodinách nedorozumenia ani ťažké zdravotné problémy s pečeňou. Toto mám overené v praxi a postihnutým nie je do spevu.

O rastlinku sa dobre starajte. Prečítajte si návod, ako sa treba o ňu starať, čo potrebuje pre svoj zdravý rast. Starajte sa o ňu s láskou. Ona sa vám odvďačí mnohonásobne. Rozprávajte sa s ňou. Výmena vašich energií bude na vás i rastlinku pôsobiť blahodárne. Je to živý organizmus. Videli ste film Celestínske proroctvo? Tam je to krásne ukázané. 

Mnohí z vás si kvety vyberáte intuitívne. Je to správne. Lebo ak sa nám páčia, tak nám robia radosť. Kvety si môžete vyberať aj podľa ich tvaru a farby, ak viete, kde ich umiestnite. Tiež podľa účelu. Napríklad či chcete, aby vám čistili vzduch od elektrosmogu, alebo chcete stimulovať hojnosť na juhovýchode či šťastie rodiny na jedálenskom stole. Alebo potrebujete prekryť ostrý roh nábytku či steny.

Môžete si urobiť aj test, ktorý som už spomínala v článku - Živly liečia I.
Tento test vám pomôže vybrať kvet, ktorý váš organizmus potrebuje. Urobte si kyvadlo.
Medený drôtik si otočte okolo prsta, aby ste vytvorili krúžok. V krajnom prípade môžete použiť aj obrúčku. Krúžok preveste cez silon alebo nitku. Postavte sa ku kvietku tak, aby medzi vami a kvietkom ste mohli držať kyvadlo. Ak sa kyvadlo rozhojdá smerom k vám a ku kvietku, tak je to pre vás vhodný kvietok. Ak by sa kyvadlo rozhojdalo vľavo a vpravo, tak nie je pre vás vhodný. Ak bude kyvadlo stáť, to znamená, že kvietok vám ani neuškodí, ale ani sa vzájomne nepotrebujete.
Tých variácií výberu kvetov je veľa. Niektoré z nich vám ponúkam.Rodinné kvety

fikus, filodendron, banánovník, lopatkovec

Ideálny je pre východné miestnosti alebo v rámci miestnosti na východe. Najmä v spoločenských miestnostiach či v kanceláriách. Bude vás podporovať v zdraví a v súdržnosti rodiny či súdržnosti kolektívu.
Fikus môže byť v domácnosti na východe ako rodostrom. 
Tieto rastliny sú najmä lapačom jedovatých látok, ktoré sa vyparujú z umelého interiéru. 
Fikus benjamín je výborný aj na upokojenie, tlmenie smútku a sebaľútosti. 
Banánovník pohltí až 90 % formaldehydu.
Lopatkovec pohltí elektrosmog.


  
                                               fikus                        fikus benjamín  
                                        filodendron                                  banánovník


                                                              lopatkovecKvety hojnosti

tučnolist, africká fialka, bambus, zamioculcas, citrusy

Ideálny je pre juhovýchodné miestnosti alebo v rámci miestnosti na juhovýchode. Sem patria všetky nízke kvety s okrúhlymi tučnými kožovitými listami ako symbol peňazí, ale aj hojnosti vo všetkých oblastiach života. V tučnučkých listoch si ukladajú vodu - symbol akumulácie peňazí.
Ak ešte k tomu kvitnú, tak wau...
Bambus prináša šťastie. Citrusové kvety a hlavne plody hojnosť.

                                       tučnolist                               africká fialka


 
                                           bambus - rast                         zamioculcas
                                                                

                                          pomaranče predstavujú zlato, bohatstvo

Na jedálenskom stole majte vždy misku hojnosti - čerstvé ovocie. Napríklad 8 alebo 9 pomarančov, alebo jabĺk, biele a čierne hrozno ako symbol harmónie jin - jang, alebo akékoľvek ovocie, najlepšie z vašej úrody.

Kvety úspechu

čínska ruža, dieffenbachia, oleander, cyklámen

Výborné sú v južných miestnostiach, kde vzduch je suchší. Tieto rastliny ho dokážu prevlhčovať. Sú prírodné zvlhčovače vzduchu.
Kvety na juhu vás podporia v úspechu, v zdravom sebavedomí.
Čínska ruža je symbolom slávy, šťastia, bohatstva a prepychu.
Oleander posilňuje dôveru a nádej.
Na juh nepatria ťahavé a ovisnuté kvety.                                      čínska ruža                                  dieffenbachia
                       

 
                                           oleander                              cyklámen

Oleandre a palmy pestujte v halách, kde sa dlho nezdržiavate. Ale ak máte na ne výhľad, môžu vás povznášať a inšpirovať. 


Kvety kariéry

brečtan, ťahavý Jano

Sú popínavé rastliny, ktoré symbolizujú tok vody, tok peňazí. V malom množstve ich môžete umiestniť na sever. Nikdy ich však nedávajte na juhozápad v rámci bytu či miestnosti. Juhozápad je palác lásky, partnerstva, dobrých vzťahov. Popínavá parazitná rastlinka by vám mohla do života priniesť človeka, ktorý sa na vás alebo na vašu rodinu nalepí. Milenku, milenca, svokru, otravnú susedu a pod.
Brečtan je popínavá izbová rastlinka, ktorá dokáže za 24 hodín pohltiť až 90 % škodlivín a je najväčším likvidátorom jedovatej látky benzénu v ovzduší.


  
                                             brečtan                                  ťahavý Jano

Spustenými popínavými rastlinkami môžete prekryť ostrý roh nábytku či steny. Ochráni vás tak pred poškodením zdravia či pred napätím v rodine alebo na pracovisku.Kvety meditácií

orchidea, levanduľa, lipka africká, olivovník, eukaliptus

Ak si chcete vytvoriť meditačný priestor, tak tieto rastliny sú na to ideálne. Meditačná miestnosť je ideálna na severovýchode.
Orchidea a biela magnólia je symbol čistoty, vyrovnanosti, nežnosti, ženskosti.
Levanduľa má relaxačné účinky, harmonizuje a posilňuje.
Africká lipka je stromček lásky, mieru a pokoja.
Olivovník je jedna z najstarších kultúrnych rastlín a jeho plody spolu s obilím a viničom patria k najstarším potravinám našej civilizácie.
Do olivového hája sa chodil modliť aj Ježiš Kristus.
Eukalyptus svojou vôňou upokojuje. Ovzdušie krásne prevonia, zvlhčuje a dezinfikuje.
Lotos je posvätný kvet budhistov. Je symbolom čistoty a dosiahnutia duchovného cieľa, osvietenia. Z bažinatého prostredia dokáže vyrásť na krásny kvet. V interiéroch však v podobe obrazov čo malieb na keramike.
Pachira podľa Feng shui je symbolom piatich živlov pre počet lístkov na stonke. Preto sa môže umiestniť na ktorúkoľvek svetovú stranu.
·       
                                                                       
                                       orchidea                                        levanduľa                                          lipka africká                           olivovník 
                         eukalyptus                                                   pachira
                                                                    ľalia

Ľalie si môžete dať ku svojmu domácemu oltáriku. Kde ho máte umiestniť? To vám prezradím niekedy na budúce.


Kvety šťastia a lásky


Ak ich doma pestujete, nikdy vám nebude chýbať šťastie. Môžete si ich umiestniť na jedálenský stôl alebo na konferenčný stolík v obývačke.
Kvetom lásky, úspechu, bohatstva a dlhého života sú pivónie, ale tie sa sadia do záhrad.
V interiéri sa využívajú skôr ako obrazy alebo maľba na keramike.
Chryzantémy sú v čínskej tradícii symbolom šťastia a smiechu. 
Rodinné šťastie by nemalo chýbať v žiadnej domácnosti. 

   
                                rodinné šťastie                                         azalka


Kvety ochrany


Pestujú sa na oknách, aby ochránili dom pred čarami. Kedysi naši predkovia vešali do príbytkov cibuľu či cesnak zviazané do vrkočov. 

 
                                        pelargónie                                 chilli papričky
                     

Kvety zdravia - bylinky


Vhodné je ich pestovať na okennej parapete v kuchyni. V žiadnej domácnosti by nemali chýbať čerstvé bylinky, napríklad bazalka, petržlen, pažítka, oregano, tymian, žerucha.
Môžete pestovať aj bylinky na zdravý spánok, z ktorých si môžete urobiť čerstvý čaj - medovka, mäta, materinu dúšku, nechtík lekársky...Popis byliniek a ich použitie:

http://eshop.tescoma.sk/eshop-info/s-citom-na-bylinky-suprava-pre-pestovanie-byliniek-senseZaujímavé možnosti dekorovania interiéru kvetmi. Len pozor na ostré listy.

http://www.pluska.sk/fotogaleria-peknebyvanie/?foto=&clanok=556511Chcete si obnoviť interiér? 

Neviete ako? 

Napíšte mi na: 

jankag888@gmail.com
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
© COPYRIGHT RESERVED

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára