V preklade je to partizánske záhradníčenie. Je to tak. Povolenie nemáme, ale sadíme. A mesto to toleruje, pretože samo nemá kapacitu, aby sa o všetku svoju zeleň staralo. Takže z neposlušnosti sa stala angažovanosť.
Táto angažovanosť vznikla hlavne vo väčších mestách Ameriky, Austrálie a Európy.
Vznikajú celé skupiny a združenia, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú. Skrášľujú zanedbané miesta. Doslova ich v meste vyhľadávajú a skrášľujú. Alebo pestujú zeleninu a ovocie pre komunitu.
Koľkí nemáte záhradku a túžite sa rýpať v zemi. Hlavne zemské znamenia to potrebujú, viď mňa :)
Keď som bola maličká, tak som mala veľké tajomstvo, o ktorom som nikomu nepovedala.
Bolo ukryté v kremnickom parku. Popri parku tiekol potok a popri potoku boli stromy a kríky.
A ja malinké dievčatko som za tými kríkmi pri potoku zasadila kvietok a vodičkou z potoka som ho chodila tajne polievať. Ja som už v 70. rokoch minulého storočia poznala Guerrilla Gardening :)))
To bol môj tajný poklad.
Pozrite si videá. Je to krásne hnutie. A vidíme, že sa tomu venujú mladí ľudia.
Mesto Žilina dokonca vyhlásilo súťaž o najkrajšiu predzáhradku na sídliskách a prví traja víťazi dostali finančnú odmenu. Veď nie je to len veľká námaha, ale aj koľko vlastných peňazí to stojí.
V nemocnici v Galante je zasadený krásny citrónovník. Personál aj pacienti si chodia oberať šťavnaté plody bohaté na vitamín C. Krásna symbióza - zdravie pre zdravie.
Práve dnes som mladým ľuďom, rodičom menších detí dohovárala v dobrom, aby nesadili pri dome len kvietky, ale aj ovocie pre deti. Keď sa deti hrajú, tak ako by si radi niečo zobli, živé ovocie. Napríklad ríbezle, egreše, maliny a pod. Tak som zvedavá, či sa toho chytia. Sú to milí mladí ľudia, celá veľká skupina a sami sa chytili skrášliť svoje okolie. A potom aj ich deti vedia, že po kvietkoch sa neskáče a na zem sa nehádžu papieriky.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára