Je to kolobeh bez odpadu.
Moji starí rodičia na gazdovstve mali takýto bezodpadový kolobeh vo veľkom. Len to nebolo pomenované. Stačilo im vedieť, že keď dávaš, tak dostaneš. Keď sa o pôdu staráš, tak sa ti bohato odmení. Nikde neboli žiadne skládky odpadu, lebo všetko sa zužitkovalo. Pôda bola ich živiteľkou, ich chlebodarcom, preto sa k nej správali s úctou. Ich polia a záhrady boli obrobené a čistučké.
Stále o tom píšem a cielene, lebo náš technický pokrok koncentroval ľudí
z dedín do miest. Odtrhol ich od pôdy. Majú plat a obchodné reťazce. Veľké nákupy, veľké odpady. Mlieko nám dáva obchod, nie kravička a jabĺčka sú zo zelovocu, nie zo stromu.
Videli sme to aj včera. Obchody boli cez cirkevný sviatok u nás zatvorené len jeden deň. Ale ľudia nevydržali bez nákupov, tretina národa išla nakupovať za hranice. Nie že by si vychutnali s rodinou pobyt v prírode.
Tak aký vzťah k matičke Zemičke?
Nájdite si na seba chvíľku času a osamote o sebe popremýšľajte, aký život to vlastne vediete.
Či je to váš život, alebo je to zakódovaný program obchodných spoločností, ktoré zo všetkých strán tlačia na väčšie a väčšie zisky. Na väčšie a väčšie drancovanie matky Zeme a tiež jej znečisťovanie dopravou jabĺk cez polku Zeme, keď my ich tu máme svoje. A zdravé, krásne zrelé. Samozrejme, svetové obchodné reťazce dodávajú do svojich sietí svoje produkty. Ale my ich nemusíme kupovať.
Tiež - byť sebestační v poľnohospodárstve je základ prežitia každého štátu, každej rodiny. Nemôžeme sa spoliehať na dovoz. Pozrite na Rusko. To, čo sa
u nás rozbilo, tam sa intenzívne buduje.
No aj v mestách môžeme veľa pre matku Zem urobiť.
Stačí nakupovať triezvo. Nakupovať z miestnych zdrojov, aby lode a kamióny neznečisťovali našu Matku. A stačí svoj odpad z domácnosti posunúť na recyklovanie, nie na skládku. Poctivo odpad triediť a ukladať do kontajnerov na triedený odpad. Už aj na odevy sú kontajnery, alebo ich darovať. Neplytvať
s vodou, s elektrikou, s kúrením. My máme sprchovací box, je to oproti vani veľká úspora vody.
A čo náš odpad v kúpeľniach?
Youtuberky, aký príklad dávate mladým slečnám, keď na jednej strane ukazujete, ako sa zdravo stravujete a po bio raňajkách si sadnete na hodinu pred zrkadlo
a nanášate na svoju mladú tváričku chemikálie, jednu vrstvu za druhou. Nakoniec ich prestriekate tužidlom, aby vám maska nespadla.
Viete, aký humus si na seba dávate? Toxikujete si rovno krvné riečište. A keby len to svoje. Ale večer tie vrstvy chemických látok spláchnete a poškodzujete riečište našej trpezlivej matky Zeme. My jej deti sme od jej riečišťa závislé. Cuckáme jej vodičku a chceme ju cuckať zdravú.
Milé dievčatá a dámy, zamaskované tváričky už nie sú trendy. Svetové celebrity začali uprednostňovať prirodzenú krásu pred dekoratívnou kozmetikou
a prírodnú telovú kozmetiku. Akoby svet zrazu zmúdrel. Mám z toho dobrý pocit. Škoda, že až teraz, keď pijeme vodu s nanočasticami plastov, ktoré sa pridávajú aj do chemickej kozmetiky, ktorú splachujeme kanálom a čističky vody ich nevedia odstrániť.
Každý sám od seba začnime pomáhať a skultúrňovať svoje okolie. Začnime sadiť potraviny. Aj na sídliskách v okolí panelových domov sa dajú sadiť bylinky, zelenina, ovocné kríky, nízke ovocné stromčeky. Vo svete to takto už úspešne funguje. Vaše deti pri hrách vonku si radi sami odtrhnú z kríčka živé ovocie. Viem to, deťom od susedov som dala moje cherri paradajky, keď som ich oberala. Viete ako ich chutili? Aj maličkým chutili, aj školáci len tak mľaskali.
Keď som bola ja maličká, tak jedlo rástlo všade. Na lúke, pri ceste. Všade sa vysádzali ovocné stromy. Domov som chodila nasýtená a potom museli stáť nado mnou s remeňom, aby som niečo zjedla :) Ale koľko som mala živej energie! Deti sa radi zapoja do takýchto aktivít a získajú vzťah k svojmu prostrediu. Vidím to vo svojom okolí. Keď ich rodičia zasadia kvietky, tak ich deti tam nehodia papierik z cukríkov. Na kvietky dávajú pozor.
Ale vráťme sa k mojej špirále :)
Táto celá predpríprava na bylinkovú špirálu mi trvala dva dni.
A tu je moja odmenka za prácu.
Je to môj život, môj koníček. Kto ma potrebuje, ten si ma nájde.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára